77x Filetype PDF File size 0.20 MB Source: fjvd.org
Dear Families, Welcome to the Father Doyle lunch program. Hot lunches are provided by Papa Gino’s Restaurant. The meals meet the USDA nutritional requirements for children in grades PK-8 and are also peanut free. Students may choose a sandwich( 2 options daily, M - TH) instead of the hot lunch of the day which could be chicken tenders ,hot dog, mac & cheese, penne & meatball or pizza. The mac & cheese and penne also come with a garden salad and breadstick. Chicken tenders and hot dog have french fries included. The cheese pizza also includes a garden salad. Our sandwich choices for the day may be Turkey, Italian, Tuna, or Meatball. A calendar/lunch menu is sent home each month through email. It is also posted on the website at that time. http://www.fjvd.org. On the left side of the Programs page, you will find the link to the lunch menu. Please print the lunch menu and circle or highlight your lunch choice (either hot lunch or sandwich) on the days you wish to order lunch for your child. Please fill out your child’s name, class, and total amount enclosed. Payment may be made in the form of a check or cash. All checks must be made payable to Father John V. Doyle School. Cash payments must be for the exact amount. We are unable to accept any special orders. Please remember to keep track of when your child has ordered lunch. We will not be able to remind you of when you’ve ordered lunches. The cost of lunch is $3.00 per day and orders are taken on a monthly basis. Orders must be returned to the classroom by 9am on the date specified on the calendar. We will not be able to accept lunch orders that are returned after the due date/time. There are no refunds for orders if your child is absent , snow days or any day that school is cancelled. Thank You Lunch Cost 1 = $3.00 5 = $15.00 9 = $27.00 13 = $39.00 17 = $51.00 2 = $6.00 6 = $18.00 10 = $30.00 14 = $42.00 18 = $54.00 3 = $9.00 7 = $21.00 11 = $33.00 15 = $45.00 19 = $57.00 4 = $12.00 8 = $24.00 12 = $36.00 16 = $48.00 20 = $60.00 **Milk is .30/day and is purchased on a monthly basis. Milk can be ordered separately on the lunch menu regardless of whether you are ordering lunch following same payment and due date information as above.
no reviews yet
Please Login to review.